PRESS

image2

Mîrza Metîn: Kürtçe yüz yıllık bir enkazın altında

Bugün Kürt Tiyatrosu dediğimizde ismini saymadan geçemeyeceğimiz bir isim Mîrza Metîn; bol ödüllü, bol alkışlı, cesur ve Kürtçeye sahip çıkan bir oyun yazarı, yönetmen ve oyuncu. Metîn; “Kemalizmle flört eden damardan umudum yok. Kürt siyaseti izm’lerin peşini bırakmalı, anadili her yere yaymanın yoluna bakmalı bana kalırsa. Kürtçe yüz yıllık bir enkazın altında. Bunu Elazığ depreminde gördük” diyor.

Jinda Zekioğlu

image3

Mîrza Metîn: Bi vê derfetê dibe ku şanonûsên kurd berê xwe bidin cîhanê

Eurodramê biryar daye ku piştgiriyê bide metnên şanoyê yên bi kurdî. Îsal Komîteya Kurdî ya Eurodramê hatiye nûkirin û endamên komîteyê li bendê ne ku şanonivîs metnên xwe ji wan re bişînin.

Ferid Demirel

image4

Bi Mîrza Metînî re li ser şanoyê çend gotin

Mela Mihyedîn:

Gotinek wiha hebû: “Huner karê Arîstokrat û elîta ye” Bi rastî jî wexta meriv li dîrokê dinêre hunermendên ji nava gel derketî li gorî yên elît pir kêm in û bi piranî karê hunerê di destên dewlemendan de bû.
Heta cihekî ez jî li ser wê fikrê bûm lê niha difikirim ku ew fikir di hundirê xwe de şaşîyan dihewîne. Ji bo berê ev fikir rast bû lê di sedsala îroyîn de bi saya kesên ji xwe bawer û hunermendên wêrek huner ji destên wan elîtan derket û berê xwe da nava gel û derdê gel. Yek ji wan hunermendê jêhatî ku bi xebatên xwe, bi terz û estetîka xwe Mîrza Metîn e.
Me xwest em wî ji nêz ve nas bikin û wî bidin naskirin. Me pirsên xwe ji cenabê wî kir û wî jî bersiv da pirsên me.

image5

Premiere im Endenicher Theater im Ballsaal

Von Thomas Kölsch

Bonn.

Premiere von Mirza Metins Drama „Anziehungskräfte“ im Theater im Ballsaal. Gezeigt wird relativ wenig, monologisiert dafür umso mehr.

image6

WELT/BÜHNE II DRAMATIC LINGUISTIC TURMOIL

The Kurdish culture and language have long been at the centre of political conflicts. The Goethe-Institut is presenting the works of two Kurdish playwrights to continue its Welt/Bühne series.

image7

Yuvarlak Masa Buluşmaları: Tiyatro

31.07.2017

ÖZLEM ALTUNOK: Birazdan bugün içinde bulunduğumuz atmosferi, sansür vakaları üzerinden gündemi konuşacağız ama öncesinde basitçe, dümdüz “Nasılsınız?” diye sormak istiyorum…

Ebru Nihan Celkan, Mert Fırat, Iraz Yöntem, Mirza Metin

image8

Tiyatrocu Mirza Metin: Kaliteli tiyatro yapmak, bir vatan inşa etmenin en iyi yoludur

BAS - Hüdai Morsümbül 

Mirza Metin, Kürt tiyatrosunun hem oyunculuk hem yazarlık hem de yönetmenlik alanında önemli ve bilinen isimlerinden. 1980’lerde Kars’ta başlayan daha sonra İstanbul Bağcılar’a taşınan hayatında tiyatroyla tanışmasını, Mezopotamya Kültür Merkezi’ni Kürt tiyatrosunu, Kürt tiyatro seyircisini konuştuk Mirza Metin ile. Metin ile 3 bölümlük Kürt tiyatrosu söyleşisinde önce tiyatroya başlamasını ve Mezopotamya Kültür Merkezi’ni konuştuk.

image9

Rüyalarımda bile dilimi kaybetmeyeceğim

Betül Memiş, Berfin Zenderlioğlu ve Mirza Metin ile konuştu.

image10

Tiyatrocu Mirza Metin: Öğrenmeyi unutursam, üretmeye devam edemem

BAS - Hüdai Morsümbül 

Mirza Metin, Kürt tiyatrosunun hem oyunculuk hem yazarlık hem de yönetmenlik alanında önemli ve bilinen isimlerinden Mirza Metin ile geçtiğimiz hafta başladığımız söyleşi devam ediyor.  Metin ile Şermola Performans deneyimi ve ardından gelen yoğun yazarlık, oyunculuk, sahne tasarımı, ışık, müzik ve yönetmenliği konuştuk.

image11

ŞERMOLA PERFORMANS’IN DÜNÜ BUGÜNÜ

MİRZA METİN VE BERFİN ZENDERİOĞLU İLE SÖYLEŞİ

RÖPORTAJ:SABİT DOĞAN

SABİT DOĞAN

Şermola Performans, son yıllarda hazırladığı projelerle ve aldığı ödüllerle adını daha geniş kitlelere duyurdu. Oyunculuk ve sahneleme teknikleriyle, tiyatroda farklı bir dili ön plana çıkaran projeleriyle özellikle son mevsimde ‘Dil Oyunları” projesi kapsamında sahnelenen oyunlarla tiyatro dünyasında yankı yarattı ve konuşuldu.

image13

Türkiye’de Çağdaş Tiyatro Üzerine Mirza Metin’le Söyleşi

Mimesis Söyleşi / Bilal Akar’ın Mirza Metin ile  kurucusu olduğu DestAR-Tiyatro ve çağdaş tiyatro  üzerine yaptığı söyleşiyi yayınlıyoruz. 


Kendinizden, hayatınızdan ve tiyatroya başlamanızdan söz eder misiniz?

image14

Kürtçe tiyatronun yolculuğu bu kitapta

Al Jazeera’den Bedia Ceylan Güzelce, Mirza Metin ile Kürtçe tiyatro üzerine konuştu. İşte o söyleşi:

image15

Grandios in Dortmund: „Hungernde Hunde“ mit einem in der Rolle zweier Brüder brillierenden Sermet Yeşil

Von Claus- Dieter Stille

Grandios in Dortmund: „Hungernde Hunde“ mit einem in der Rolle zweier Brüder brillierenden Sermet

Interessierte Zuschauer hatten am vergangenen Wochenende die einmalige Gelegenheit jeweils in Mülheim an der Ruhr und in Dortmund die Inszenierung des vom Schauspieler und Dramatiker Mirza Metin geschriebenen Stückes “Aç Köpekler” („Hungernde Hunde“) zu erleben. Noch dazu in der einfühlsam eingerichteten Inszenierung von Cem Uslu des freien Theater Kumbaracı50 aus Istanbul.

image16

Zwischenhalt - „Wenn man flüchtet, kommt man nirgendwo an.“

Text: Darwin Stapel

ZWISCHENHALT // ARA DURAK // RAWESTGEHARAF ist die dritte Produktion von 4Projekte Istanbul. Das Theaterstück des deutschen Regisseurs Frank Heuel mit Texten des kurdischen Autoren und Schauspieler Mirza Metin feierte am 17.02.17 seine Premiere in Istanbul. Humorvoll und gleichsam mit der notwendigen Ernsthaftigkeit verhandeln die drei Schauspieler und Protagonisten verschiedener Nationalitäten die Themen Sprache, Identität und Herkunft und beleuchten politische Missstände und die damit einhergehenden Sorgen und Wünsche.


image17

Mekanımız yok ama seyircimiz var

BARIŞ BALSEÇER / STRASBOURG

Şermola Performans, Mirza Metin ve Berfin Zenderlioğlu’nun 2008 yılında İstanbul’da kurdukları Kürtçe tiyatro yapan ve beğeni toplayan önemli tiyatro topluluklarından biri. Son yıllarda projeleri ve aldığı ödüllerle geniş kitlelerce tanınan Şermola Performans, ekonomik sorunlar başta olmak üzere çeşitli sebeplerden dolayı, projelerini izleyiciyle buluşturdukları mekanlarını devretmiş durumda.

”Şimdi artık bir mekanımız yok ama seyircimiz var, şimdi seyyar bir tiyatroyuz” diyen Mirza Metin, ”Mekânsızlık, evsizlik ve hatta ülkesizlik gibi bir şey. Bu yüzden yeni bir ev kurmak için sakince ilerleyen bir hazırlığımız var” diye belirtiyor.

image18

Ne mutlu sanatçı diyene! Situationsberichte über Kunst und Theater in der Türkei


Gespräch mit Gülhan Kadim, Frank Heuel und Mirza Metin; 

Moderation: Ingo Arend

image19

PEN WORLD VOICES INTERNATIONAL PLAY FESTIVAL ANNOUNCES 2017 LINEUP

The Martin E. Segal Theatre Center announces the complete line-up of its annual PEN World Voices International Play Festival, running May 1, 2 at The Martin E. Segal Theatre Center (365 Fifth Avenue, New York), and Sunday, May 7 at the Nuyorican Poets Cafe (236 E 3rd St, New, New York). All readings are FREE and OPEN TO THE PUBLIC on a FIRST COME, FIRST SERVED basis.

image20

PEN World Voices: International Play Festival 2017: Mîrza Metîn – Hungry Dogs

BERNAMEYA SÎWAN (Stêrk TV, 14.03.2020)

Pêşkeşwan:  Kawa Nemir

Mêvan: Mîrza Metîn

BERNAMEYA DERIYÊ DIN-MÎRZA METÎN-ŞANOGER 08-02-2015

BERNAMEYA DERIYÊ DIN 

PÊŞKÊŞVAN: HELÎM YÛSIV 

MÊVAN: MÎRZA METÎN

AVA MAG – Mîrza Metîn | Beşa 6.

BERNAMEYA AVA MAG

PÊŞKÊŞVAN: SELÎM AKGUL

MÊVAN: MÎRZA METÎN-ŞANOGER

Ustura-Ahmet Nesin- 'Savaş ve Tiyatro" 20 Ekim 2019

Ustura'da Ahmet Nesin Konukları tiyatrocu Mahmut Canbay ve oyun yazarı Mirza Metin ile Savaş ve Tiyatro: Savaşın tiyatroya girişi hep muhalefet amaçlı mıdır? Savaş tiyatrosunun oluşumu aynı zamanda bir terapi midir? ''Aslan Asker Svayk'' bu konuda öncü müdür? Savaş tiyatrosunda mizahın rolü nedir? Savaş tiyatrosunda eleştiriyle propaganda içiçe midir? Savaş sinemasıyla tiyarosunun farkı nedir? Konularını konuşuyor.

PEN World Voices 17: Mirza Metîn - Hungry Dogs, May 1st 2017

Hungry Dogs Written by Mîrza Metîn (Turkey) & translated by Lucy Wood 

Directed by Dan Safer 

Discussion moderated by Eylül Akinci  


Twin brothers Beşer and Beşir, who lost their parents in war, migrated as teenagers to Istanbul. After many years of separation they meet again, when Beşer enters Beşir’s house with a stolen safety box.

Arka Bahçe - 24 Kasım 2012

Feryal Öney, Cavit Murtezaoğlu, Berfin Zenderlioğlu ve Mirza Metin Arka Bahçe'deydi.  Arka Bahçe, her cumartesi HayatTelevizyonu'nda!

21. İstanbul Tiyatro Festivali // Panopticon

21. İstanbul Tiyatro Festivali // Panopticon

Ronahi TV - DERIYÊ DIN-MÎRZA METÎN -3 - 5 -2019

Ronahi TV - DERIYÊ DIN-MÎRZA METÎN -3 - 5 -2019

4 Nisan Arka Bahçe'si

Sevinç Erbulak, Çiçek Dilligil, Funda Eryiğit, Mirza Metin ve Çiğdem Erken'in katıldığı Arka Bahçe'yi kaçıranlar buradan da izleyebilir.


#şarkılartiyatroiçin 

Ayşen Güven, Arka Bahçe'de bu hafta Şermola Performans için sahneye çıkacak oyuncuları ağırladı.

Arka Bahçe'de Aç Köpekler ekibi ve Grup Gaban vardı

Arka Bahçe'de bu hafta Sermet Yeşil, Cem Uslu ve Mirza Metin Aç Köpekler oyunuyla, Grup Gaban da müzikleriyle konuk oldu.

Goethe Institute, Rawestgeharaf/Aradurak/Zwischenhalt Röp

Goethe Institute, Rawestgeharaf/Aradurak/Zwischenhalt Röportaj

New Writing Workshops with the Royal Court

In 2013-2014, the British Council offered emerging playwrights in Turkey and Iran the opportunity to work with London’s Royal Court Theatre, one of the UK’s leading theatre companies, in an international development programme designed to stimulate new writing for the theatre stage. The intensive programme took place over a year and involved three playwriting development workshops in Istanbul in November 2013, June 2014 and lastly in November 2014.

XVII: Direklerarası Seyirci Ödülleri [Jüri Özel ödülü]

Şermola Performans ve Fringe Ensemple ortak yapımı Ara Durak’ın Jüri Özel ödülünü Mirza Metin aldı.